Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mają obowiązek płacenia podatków. Jest to kwestia, która dla wielu przedsiębiorców ze względu na zawiłość regulacji prawnych stanowi niemałe wyzwanie pod względem formalnym. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące tego, jakie składki musi uiszczać każda osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Podatek dochodowy

Płacenie podatku dochodowego to obowiązek zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, które w danym roku uzyskały dochód. Przedsiębiorcy będący osobami prawnymi płacą CIT i mają możliwość wyboru formy opodatkowania. O podjętej decyzji należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Aby wybrać odpowiednią opcję dla siebie, warto skorzystać z profesjonalnych usług księgowych.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — podatek płacony w tej formie zależy od osiągniętego przychodu i obowiązującej stawki ryczałtu, która dotyczy danej działalności. Ważne jest to, że koszty przychodu nie mają tutaj wpływu na wysokość podatku.
  • Skala podatkowa — jest najpowszechniejszą formę i wybiera się ją z urzędu. Zgodnie z nią rozliczają się podatnicy, którzy nie złożą oświadczenia.
  • Podatek liniowy — jego stawka zawsze wynosi 19%. Nie ma znaczenia wysokość osiągniętych przychodów.
  • Karta podatkowa — wysokość podatku jest niezwiązana z faktycznym dochodem. Stawka zależy m.in. od liczby ludności w danej miejscowości czy rodzaju oferowanych usług. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, skorzystaj z porady prywatnej księgowej.

Pozostałe składki

Podatek dochodowy to nie wszystko. Zobowiązania finansowe przedsiębiorców względem państwa to również podatki od środków transportu, środowiska, nieruchomości i czynności cywilnoprawnych. Warto podkreślić to, że co do zasady każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do rejestracji i rozliczania VAT. Jest on niezależny od podatku dochodowego. Co podlega opodatkowaniu? Wyróżnić należy eksport i import towarów, sprzedaż towarów i usług w Polsce, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawę towarów.

Składki ZUS i ulgi podatkowe

Składki na ZUS muszą być wpłacane przez każdego przedsiębiorcę. Istnieją różne schematy wywiązywania się z tego zobowiązania. Wszystko zależy od etapu prowadzenia działalności oraz wypełniania przesłanek dotyczących przysługujących ulg. Jeśli nie masz pewności co do tego, jak prawidłowo rozliczać się z ZUSem, skonsultuj się z profesjonalistą w dziedzinie księgowości.

Wśród ulg podatkowych duże znaczenie ma zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe z płacenia VAT. Dotyczy przedsiębiorców, których sprzedaż nie przekracza 200 tysięcy zł, a także tych dokonujących jedynie sprzedaży zwolnionej z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Chcesz rozliczać się z podatków zgodnie z prawem, ale nie masz pewności co do swoich obowiązków? Skorzystaj z usług biura rachunkowego, które pomoże Ci w uniknięciu błędów w rozliczeniach.

Zobacz też

Zarządzanie personelem w małej firmie: Dlaczego warto skorzystać z doradztwa personalnego?

Zarządzanie personelem w małej firmie: Dlaczego warto skorzystać z doradztwa personalnego?

W XXI wieku praktycznie każda firma dba o rozwój swoich pracowników. Wiedza i umiejętności są w cenie, a podwyższanie kompetencji…

Zobacz więcej
Czy biuro rachunkowe ma obowiązek udzielenia komornikowi informacji o klientach?

Czy biuro rachunkowe ma obowiązek udzielenia komornikowi informacji o klientach?

Zdarza się, że komornik domaga się od biura rachunkowego informacji o klientach. Co zrobić w takich okolicznościach, i jakie przywileje…

Zobacz więcej
Co musisz wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym?

Co musisz wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym?

Jednym ze sposobów opodatkowania dochodów, które są często wybierane przez przedsiębiorców, jest ryczałt ewidencjonowany. Wiążą się z nim określone zasady,…

Zobacz więcej